بزرگترین باغ وحش جهان کجاست؟

اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که بزرگترین باغ وحش جهان کدام است باید اول منظورمان از واژه‌ی بزرگ را مشخص کنیم. ممکن است کلمه‌ی بزرگ به یک باغ وحش با گونه های جانوری بیشتر اطلاق شود و یا اینکه صرفا به بزرگی محیط آن باغ وحش اشاره داشته باشد.

اگر ما معیار بزرگ بودن را فقط محیط یک باغ وحش در نظر بگیریم، باغ وحش ردمکومبز در تگزاس با محیطی 4900 هکتاری بزرگترین باغ وحش جهان به حساب می آید اما این باغ وحش تنها 20 گونه مختلف جانوری در خود دارد و بیشتر یک منطقه حفاظت شده به شمار میرود تا یک باغ وحش. اگر فقط تعدد گونه های جانوری را هم معیار قرار دهیم باز هم نمی‌توان بزرگی یک باغ وحش را به درستی سنجید. پس بهترین حالت این است که ترکیبی از این دو مورد را معیار قرار دهیم.

8باغ وحش و آکواریوم کلمبوس

باغ وحش کلمبوس

این باغ وحش که در شمال کلمبوس در ایالت اوهایو در آمریکا واقع شده، 5000 حیوان از 700 گونه مختلف جانوری را در خود جای داده است.

در سال 2004 مسئولان این باغ وحش پروژه‌ای را آغاز کردند تا محیط 37 هکتاری این باغ وحش را طی 10 سال گسترش دهند و قرار است زمینی به وسعت حدودا 50 هکتار به آن اضافه شود که محیط هایی قطبی و ساوانایی را شامل می‌شود.

7باغ وحش مسکو

باغ وحش مسکو

این باغ وحش از قدیمی ترین باغ وحش ها در اروپا و یکی از قدیمی ترن باغ وحش های جهان است که درهایش از سال 1864 به روی علاقه‌مندان باز است.

در حال حاضر در باغ وحش مسکو، بیشتر از 6000 جاندار از 927 گونه مختلف جانوری زندگی می‌کنند. این باغ وحش محیطی 21.5 هکتاری دارد که آن را تبدیل به بزرگترین باغ وحش روسیه می‌کند.

6باغ وحش سن دیگو

باغ وحش سن دیگو

باغ وحش سن دیگو یکی از معروف ترین باغ وحش های جهان است که حدود 4000 جاندار از 800 گونه مختلف را در خود دارد و محیط  40 هکتاری خود را از شهرداری سن دیگو اجاره کرده است. آب و هوای آفتابی و دریایی جنوب کالیفرنیا برای حیوانات گوناگونی مناسب است و اکثر بخش های این باغ وحش در فضای باز هستند.

باغ وحش سن دیگو در حفاظت و نگهداری از حیوانات خود بسیار کوشا است و بسیاری از گونه های جانوری در این باغ وحش پرورش پیدا می‌کنند تا در زمان مناسب در محیط زیست بومی‌شان رها شوند.

5باغ وحش تورنتو

تاپیر مالایی در باغ وحش تورنتو

باغ وحش تورنتو محیطی به بزرگی 287 هکتار دارد و بزرگترین باغ وحش کانادا است و از جذاب ترین باغ وحش های جهان به شمار می‌رود.

هم اکنون این باغ وحش خانه‌ی 16000 حیوان از 491 گونه جانوری است. حیوانات این باغ وحش در 7 ناحیه جغرافیایی مختلف تقسیم شده‌اند که این نواحی عبارتند از: هندومالا، آفریقا، آمریکا، قطب، استرالیا، اوراسیا و کانادا.


بیشتر بخوانید: اولین شهربازی های ساخته شده در جهان


4باغ وحش برانکس

باغ وحش برانکس که در نیویورک واقع است در سال 1899 افتتاح شد و با محیطی به وسعت 107 هکتار بزرگترین باغ وحش کلان شهری در آمریکا به شمار می‌رود. در این باغ وحش نیز 4000 حیوان از 650 گونه جانوری مختلف زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها در خطر انقراض قرار دارند.

جانداران برخی از بخش های این باغ وحش مانند بخش دنیای پرندگان یا بخش دنیای خزندگان بر اساس گونه علمی شان دسته بندی شده‌اند در حالی که برخی بخش های دیگر مانند آسیای وحشی یا بخش دشت های آفریقا بر اساس موقعیت جغرافیایی زندگی حیوانات دسته بندی شده‌اند.

3باغ وحش پکن

این باغ وحش که در اواخر سلطنت دودمان چینگ در سال 1906 افتتاح شد یکی از بزرگترین مجموعه های حیوانی در چین را داراست. این مجموعه شامل 14500 حیوان از 450 گونه‌‌ی زمینی و 500 گونه جاندار دریایی است.

این باغ وحش که محیطی 89 هکتاری را در بر می‌گیرد بیشتر به خاطر داشتن گونه های نادر جانوری که بومی چین هستند شهرت دارد که از جمله می‌توان به پاندا‌ها اشاره کرد که جاذبه‌ی اصلی این باغ وحش هستند.

2باغ جانورشناسی برلین

باغ وحش برلین

باغ وحش برلین در سال 1844 بازگشایی شد که قدیمی ترین باغ وحش آلمان است و از معروف ترین باغ وحش های جهان به شمار می‌آید. این باغ وحش که 34 هکتار وسعت دارد با داشتن بیشتر از 1500 گونه مختلف جانوری و وجود حدودا 17000 حیوانی که در این باغ وحش زندگی می‌کنند به عنوان باغ وحشی که بزرگترین مجموعه‌ی جانوری را در خود دارد شناخته می‌شود.

1باغ وحش هنری دورلی

باغ وحش هنری دورلی

باغ وحش هنری دورلی، پربازدید ترین جاذبه‌ی ایالت نبراسکا در آمریکاست که تقریبا 17000 جاندار از 962 گونه را در خود دارد و حدود 53 هکتار وسعت دارد.

با اینکه این باغ وحش را نمی‌توان چه از لحاظ وسعت و چه از لحاظ تعدد گونه های جانوری بزرگترین باغ وحش جهان دانست اما وقتی که بخواهیم ترکیبی از این دو مورد را با هم در نظر بگیریم آن وقت باید باغ وحش هنری دورلی را به عنوان بزرگترین باغ وحش جهان معرفی کنیم.

این باغ وحش همچنین بزرگترین مجموعه نگهداری گربه در آمریکای شمالی، بزرگترین باتلاق سرپوشیده دنیا، بزرگترین بیابان سرپوشیده دنیا و همچنین بزرگترین گنبد ژئودزیک دنیا را دارد.

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید