در این متن می‌خواهیم بدانیم شهر مشاغل چیست؟ کاربردها و عوامل موثر آشنایی و کسب تجربه کودکان با مشاغل و حضور در چنین مکان‌هایی، چه تاثیراتی در روحیات و انتخاب مسیر درست و متناسب با خلقیات یک کودک دارد.

شهر مشاغل کودکان

سبک زندگیِ متفاوتِ امروزه

امروزه به دلیل آنچه ماشینی شدن زندگی نامیده می‌شود، سبک زندگی و رفتار عده زیادی از جامعه نسبت به دهه‌های گذشته تغییر محسوسی داشته است، این تغییر بدون شک موجب بروز پیامدهایی بخصوص برای کودکان خواهد شد.

وقتی کودک امروزی در فضای آپارتمانی یا کم رفت و آمد و بسته و نه مانند سابق در کوچه یا خیابان رشد می‌کند، به واقع از بزرگترین درس و آموزه زندگی که همان تجربه و لمس کردن است و به گفته اهالی اهل فن بزرگترین سرمایه هر انسان می‌تواند باشد، محروم می‌شود.

کودک تنها آپارتمان

چه فراوان افرادی بودند که یک مسیر و رشته را در پیش گرفتند و ادامه دادند و حتی به مقصود خود یعنی شاغل شدن رسیدند اما هرگز موفق نشدند یا اگر موفق هم شدند از راه خود خوشحال نبودند. چه زمانی این اتفاق رخ می‌دهد؟ اگر تغییر ذائقه و تغییر تفکرات انسانی را کنار بگذاریم، مطمئن باشید همه چیز از شناخت انسان از خود است که نمی‌داند چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی خوشحالش می‌کند.

نارضایتی از کار

امروز با کمک روانشناسان و دیگر کارشناسان کشف استعدادها و شناخت عوامل داخلی و حتی عوامل  بیرونی از کودکان با استفاده از توانایی متناسب با سن و سال میسر است، اما تجربه کردن و در دل کاری رفتن مبحثی بسیار فراتر از حرف زدن و فکر کردنِ تئوری است.


بیشتر بخوانید: 10 بازی مهیج و گروهی برای کودکان


معرفی شهر مشاغل

همه این مقدمه‌ها گفته شد تا بتوانیم به جواب روشن و واقع بینانه‌ای در مورد شهر مشاغل کودکان برسیم، اما شهر مشاغل چیست؟ شهر مشاغل در سال‌های گذشته در کشورهای غربی با هدف میل به توانایی و خواسته‌های ذاتی کودکان، طراحی و ساخته شد تا بتواند مشاغل و بایدها و نبایدهای آنان را به کودکان معرفی کند.

کار در شهر مشاغل

به واقع یک کودک در دنیایی کاملا قابل لمس و واقعی و نه مجازی می‌تواند ببیند هر مهندس، کارمند، حسابدار، دکتر، وکیل و … چه می‌کند. با هرکدام به طور جداگانه‌ای آشنا شود و بتواند لحظاتی به شغل آنها مشغول شود و تجربه را فرا بگیرد.

اگر کودک شما علاقه خاصی به بعضی از شغل‌ها دارد، شهر مشاغل بهترین فرصت برای آشناسازی او با شغل‌های مختلف و کشف استعدادهای ذاتی اوست.


خرید بلیط شهر مشاغل سرزمین لی لی پوت در تهران از چَندپَر


وقتی یک کودک با لباس فرم آتش‌نشان و در فضایی کاملا شبیه سازی شده و پر از ابزار و وسایل آتش‌نشان‌ها قرار بگیرد، وقتی کودک با یک مکانیک، با ابزار آلات مکانیکی و ماشین و آچار و تمامی شغل‌های دیگر به صورت کاملا واقعی آشنا شود، هم کودک و هم والدین او می‌توانند در این بین علایق، سلایق و میل کودک را بشناسند و برای آینده برنامه‌ریزی کنند.

شهر مشاغل تهران

در شهر مشاغل ایرانی به فرهنگ ایرانی و اسلامی نیز توجه می‌شود و هنجارها و ناهنجاری‌های جامعه کشورمان نیز در شغل‌ها و آموزش‌ها به کودکان لحاظ می‌شود، به واقع در اثنای کسب تجربیات فنی و استعدادی، نوعی فرهنگ سازی و آگاهی از فرهنگ نیز جامعه به کودکان آموزش داده خواهد شد.

شغل کودکان شهر مشاغل

شهر مشاغل در کنار آموزش به کودکان و استعدادیابی، مکانی کاملا امن و جذ‌اب برای تفریح و سرگرمی کودکان است و می‌تواند یک روز شاد و پرهیجان را برای کودکان و والدین آن‌ها فراهم سازد. والدین با حضور در کنار کودکان در شهر مشاغل می‌توانند آن‌ها را همراهی کرده و از تماشای یاد گرفتنِ مهارت‌های زندگی توسط کودکان خود لذت ببرند.


بیشتر بخوانید: مدرسه طبیعت کودکان چیست؟


 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید