با مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی بیشتر آشنا شوید

حتما نام مجموعه ورزشی آزادی به گوشتان رسیده است و تا حدود با آن آشنایی دارید. این مجموعه که دهها سال است میزبان ورزشکاران و ورزش دوستان ایران بوده، امکانات متعددی دارد که گاه زیر سایه استادیوم 100 هزار نفری آزادی نادیده گرفته میشود و مورد بی مهری قرار میگیرد.

به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با امکانات متعدد این مجموعه ورزشی آشنا کنیم تا اگر علاقه مند هستید از امکانات آن بهره‌مند شوید، با اطلاعات کامل پا به میدان بگذارید و لذت حضور در مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی را بیش از پیش احساس کنید. با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

تاریخچه ورزشگاه آزادی

مجموعه ورزشی آزادی یکی از معتبرترین ورزشگاههای ایران است. اما تاریخچه این ورزشگاه چیست؟ مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی که پیش از این با نام ورزشگاه آریامهر نامگذاری شده بود، برای بازی های 1974 با مساحت 141000 متر مربع طراحی و ساخته شد. این ورزشگاه این روزها میزبان بازیهای داخلی و بین المللی است.
بر اساس گزارشات گوناگون مجموعه آزادی میان 20 ورزشگاه برتر دنیا جای گرفته به همین دلیل میزبانی در این مجموعه ورزشی از اعتباری بین المللی برخوردار است و نمره A را به خود اختصاص داده است.

امکانات مجموعه ورزشی آزادی

بسیاری از مردم مجموعه ورزشی آزادی را با استادیوم آزادی و سالن 12 هزار نفری می شناسند اما باید بگوییم مجموعه فرهنگی و ورزشی آزادی دارای وسعت و امکانات بسیاری است. نمونه این امکانات عبارتند از: سالن‌ تیراندازی آزادی، پیست اسکیت آزادی، پیست اتومبیل‌رانی آزادی، پیست موتورسواری آزادی، پیست کارتینگ، ساختمان های سه فدراسیون کونگ فو و تیراندازی و والیبال، ساختمان انجمن ورزشهای هوائی، برج قایقرانی، مجتمع پنج سالن، زمین‌های تنیس آزادی، کمپ تیم‌های ملی فوتبال و…

مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی علاوه بر موارد گفته شده دارای امکانات دیگری چون هتل المپیک، خوابگاه، آتش نشانی و درمانگاه نیز هست. در ادامه شما را با اصلی ترین و مهمترین امکانات مجموعه ورزشی آزادی آشنا میکنیم.

● استادیوم یکصد هزار نفری آزادی

ورزشگاه آزادی تهران

استادیوم صد هزار نفری آزادی که میزبان بازی های آسیایی 1974 بود، بخش مهم و معتبر مجموعه ورزشی آزادی است که این روزها علاوه بر بازیهای ملی، میزبان بازی‌های لیگ برتر دو تیم پرسپولیس و استقلال نیز هست. این ورزشگاه جز بزرگترین استادیومهای دنیا به حساب میآید و اعتبار بسیاری با خود دارد.

مراسم گشایش ورزشگاه آزادی

اولین مسابقه ای که در استادیوم آزادی برگزار شد و به نوعی افتتاحیه آن نیز محسوب می‌شود، بازی دوستانه ای میان تیم های پرسپولیس و کروزیرو بود و زمان برگزاری آن به 27 اسفند ماه 1350 باز میگردد که در آن بازی پرسپولیس تهران توانست با نتیجه چهار بر دو بر حریف خود غلبه کند. در این بازی صفر ایرانپاک توانست اولین گل را به ثمر برساند و نام خود را به عنوان نخستین گلزن ایرانی تاریخ استادیوم آزادی معرفی کند.
از طرف دیگر نخستین بازی دو تیم ایرانی در ورزشگاه آزادی به تاریخ 25 خرداد 1352 باز میگردد. در این بازی تیم پاس و عقاب تهران مقابل هم قرار گرفتند و که آن بازی با دو گل حسین کازرانی و اکبر مالکی به سود تیم پاس به پایان رسید.
این ورزشگاه دارای ۷۸٬۱۱۶ صندلی است که البته تا پیش از این استادیوم آزادی گنجایش 100 هزار نفری داشت که پس از نصب صندلی به این تعداد کاهش یافت.

● زمین های شماره 2 و 3

مجموعه ورزش آزادی تهران زمین ورزشی

دو زمین چمن فوتبال در اطراف استادیوم صد هزار نفری آزادی قرار دارند که با نامهای زمین شماره 2 و 3 معرفی شدهاند. زمین چمن شماره 2 زمینی برای تمرین تیمهای ملی فوتبال، استقلال و پرسپولیس بوده و سالهای سال میزبان ورزشکاران و فوتبالیستها است.

● استخر قهرمانی آزادی

استخر قهرمانی مجموعه آزادی تهران

استخر قهرمانی آزادی دارای ساختمانی مجهز بوده که شامل استخر قهرماني، استخر شيرجه و استخر تمريني است. این ساختمان در سمت چپ ورودی استادیوم 12 هزار نفری آزادی قرار دارد که ورود به آن از دربهای شمال و جنوب ممکن است. استخر اصلی این مجموعه با ابعاد 26×50 متر و عمق 25/2 متر و با ده لاین شنا و استخر شيرجه با ابعاد 26×20 متر و سكوهاي 1، 5/3 ، 5/7 ، 10 متري خود را به عنوان یک استخر حرفهای و مناسب برای بازیهای سنگین معرفی میکند.

● پیست دوچرخه سواری آزادی

پیست دوچرخه سواری مجموعه ورزشی آزادی تهران

یکی از ورزشگاههای ویژه مجموعه ورزشی آزادی، پیست دوچرخه سواری آزادی است که در سال 1354 آغاز به فعالیت کرد. این پیست به مرور زمان دچار آسیبهای بسیاری شد تا جایی که امکان ورزش برای دوچرخه سواران را نداشت. این پیست در سال 1383 توسط متخصصان ایرانی بازسازی و در سالروز آزادسازی خرمشهر مورد بهره برداری قرار گرفت.

این پیست که بزرگترین پیست دوچرخه سواری در خاورمیانه به حساب می‌آید دارای 6500 متر مربع مساحت بوده و امکاناتی چون 23 رختکن، جایگاه ویژه خبرنگاران، جایگاه وی آی پی برای مهمانان، دفتر مدیریت، گنجایش 2500 تماشاچی، واحدهای صدا و سیما و… است. این پیست که در غرب ورزشگاه آزادی جای گرفته و دارای 333 متر طول میباشد.

● پیست اتومبیلرانی آزادی

پیست اتومبیل رانی استادیوم آزادی در سال 1373 با گنجایش 10000 نفر و با مساحتی حدود 32000 متر مربع ساخته شد. این پیست یکی از بهترین پیستهای اتومبیل رانی و موتورسواری کشور است و بخش مهمی از مجموعه ورزشی آزادی به حساب می آید.

● پیست اسکیت مجموعه آزادی

پیست اسکیت مجموعه ورزشی آزادی تهران

پیست اسکیت مجموعه ورزشی آزادی با گنجایش 1000 نفر در مساحتی حدود 32000 متر مربع ساخته شد. این پیست یک پیست مخصوص مسابقات رول‌اسکیت به حساب میآید.

● پیست موتورسواری

پیست موتور سواری آزادی که یک پیست مسابقات موتور کراس محسوب میشود دارای جایگاه تماشاچی برای 1500 نفر است و مساحتی حدود 41 هزار متر مربع دارد.

● تراپ اسکیت آزادی

اگر به سمت جنوبی ترین بخش مجموعه ورزشی آزادی بروید، مجموعه تراپ اسکیت آزادی را با 4 خط تیراندازی کمپلکس و 7100 متر مربع مساحت را خواهید دید. این مکان یکی از استاندارد ترین محلها برای مسابقات و تمرینات به حساب می آید. رفت و آمد به این بخش از مجموعه آزادی از درب غربی انجام میگیرد.

● پیست کارتینگ

پیست کارتینگ آزادی تهران

پیست کارتینگ آزادی در سال 1381 تاسیس شد. این مجموعه در بخش شرقی استادیوم آزادی واقع شده و دارای 30 هزار متر مربع است. پیست کارتینگ آزادی یکی از بهترین پیستهای آزادی در خاورمیانه بوده و توسط یک تیم از بزرگترین سازندگان ماشین با طول 800 و عرص 8 الی 10 متر طراحی و ساخته شده است.

● دریاچه مصنوعی آزادی

دریاچه مصنوعی آزادی با 220 هزار متر مربع مساحت و 600 هزار متر مکعب آب، یکی از بهترین دریاچه های موجود در کشور برای انجام ورزش هایی چون کانو کانادایی، اسکی روی آب، کانو، روئینگ، کایاک، ، کانوپولو و… است. عمق این دریاچه 4 متر است.

● زمین تنیس مجموعه ورزش آزادی

مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی دارای 18 زمین تنیس است که در ضلع شمال غربی مجموعه واقع شده اند. 10 زمین از 18 زمین به آقایان و 6 زمین به زنان اختصاص دارد. دو زمین دیگر هم به فعالیت خانوادهها تخصیص داده شده است. هر زمین تنیس از مجموعه تنیس ورزشگاه آزادی با ابعالی بالغ بر۴۰×۲۰ ساخته شده که در آنها دورههای آموزشی نیز برگزار می شود.

● تالار 12 هزار نفری آزادی

تالار 12 هزار نفری آزادی تهران

بزرگترین سالن سرپوشیده و چند منظوره کشور در مجموعه ورزشی آزادی واقع شده و با نام سالن 12 هزار نفری آزادی مشهور است. این سالن که همچون استادیوم 100 هزار نفری آزادی همزمان با بازیهای آسیایی 1974 تاسیس شد، دارای کاربری گوناگونی بوده که مهمترین آنها والیبال و فوتسال است.

یکی از مهمترین چیزهایی که در خصوص استادیوم 12 هزارنفری آزادی نمی دانیم این است که هرگز تعداد صندلیهای این سالن به بیش از 7500 صندلی نرسید و گاه حتی با تعویض صندلیها به 6900 صندلی نیز کاهش پیدا کرد. اما عدد 12 هزار نفر از چه زمانی بر روی این سالن گذاشته شد؟ باید بگوییم از همان روزهای ابتدایی تاسیس سالن در اسناد غیر رسمی عدد 12 هزار نفر گذاشته شد و به مرور زمان این عنوان در کنار نام سالن چند منظوره قدرت گرفت و امروزه مردم این سالن را با عنوان سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی میشناسند.

● سالن بسکتبال آزادی

سالن بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی دارای ظرفیت 3000 نفری بوده و استانداردهای مورد نیاز این ورزش را در اختیار دارد. سالن بسکتبال مجموعه آزادی یکی از 5 سالن مجتمع است که در ادامه با آنها نیز آشنا میشوید.

● سالن تیراندازی آزادی

اگر از دربهای غربی و شرقی وارد مجموعه ورزشی آزادی شوید، میتوانید به راحتی خود را به سالنهای تیراندازی آزادی برسانید. سالن های تیر اندازی دارای دو مجتمع با سلاح گرم و بادی بوده و بین مجتمع فدراسیون تیراندازی قرار گرفتهاند. این مجموعه یکی از زیباترین مجموعه های ورزشگاه آزادی محسوب می شود زیرا داری چشم اندازی منحصر به فرد بوده و جذابیت بسیاری دارد.

● سایت تیروکمان آزادی

سایت تیر و کمان آزادی

این سالن که در بخش شمال شرقی مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی واقع شده، به فدراسیون تیر و کمال اختصاص دارد و مکانی استاندارد و مجهز جهت تمرین و مسابقات در رشته های گوناگون تیر و کمان به حساب می آید.
یکی از ویژگیهای این بخش از مجموعه ورزشی آزادی، وجود دو مدرسه راهنمایی غیر انتفاعی برای دختران و پسران با نامهای آذر و آرش است که در کنار درس، آموزشهای حرفهای این رشته نیز به آنها ارائه میگردد.

● سالن والیبال آزادی

یکی دیگر از سالهای سرپوشیده مجموعه ورزشی آزادی، سالن سرپوشیده والیبال است که دارای 3000 نفر گنجایش بوده و یکی از 5 سالن مجموعه ورزشی آزادی محسوب می‌شود. سالن والیبال آزادی 4500 متر مربع گنجایش دارد و در ابعادی معادل ۷۲ × ۴۴ متر ساخته شده است. این تالار در بخش جنوب شرقی 5 مجتمع قرار گرفته است و دارای جایگاه ویژه مهمانان، داوران، خبرنگاران، کلاسهای آموزشی، تونل ورودی، رختکن مخصوص ورزشکاران، جایگاه تماشاچیان، واحدهای صدا، نمایشگر و… است. همچنین علاوه بر تالار اصلی، بخش جنوبی دارای دو زمین والیبال ساحلی نیز میباشد.

● سالن وزنه برداری

تالار وزنه برداری مجموعه ورزشی آزادی با گنجایش 2500 نفر، یکی از سالنهای استاندارد ایران است. این سالن نیز یکی از 5 سالن مجتمع در مجموعه ورزشی آزادی بوده و با مساحت 4500 متر مربع و ابعاد ابعاد ۷۲ × ۴۴ متر طراحی و ساخته شده است. این تالار نیز مانند دیگر سالنهای موجود دارای امکانات متعددی چون رختکن، کلاس داوران، جایگاه مهمانان ویژه و خبرنگاران، تونل ورودی برای ورزشکاران، جایگاه تماشاچیان، واحدهای صدا، برق و… است.

● خانه کشتی آزادی

سالن کشتی مجموعه ورزشی آزادی که با نام خانه کشی ایرانیان نیز شهرت دارد، با ظرفیتی بالغ بر 3000 نفر ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفت. این سالن پیش از آن که سالن تخصصی کشتی باشد، با عنوان سالن تنیس روی میز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

● سالن ووشو آزادی

مجتمع وشو سالن تخصصی است که در بخش شرقی مجموعه ورزشی آزادی ساخته شده است مکانی برای برگزاری مسابقات و همچنین تمرینات رشته ورزشی ووشو به حساب می آید. این سالن دارای 600 نفر ظرفیت بوده و یکی از 5 سالن مجتمع محسوب میشود.

● مجموعه سوارکاری

سوارکاری اسب مجموعه آزادی تهران

مجموعه سوارکاری آزادی دارای 39840 متر مساحت بوده و در بخش جنوب شرقی مجموعه ورزشی آزادی قرار دارد. این سالن دارای 800 نفر ظرفیت بوده و میتواند در پارکینگ خود 300 اتومبیل را جای دهد. مجموعه سوارکاری آزادی دارای فروشگاه ورزشی و کافی شاپ است که سبب شده مراجعه کنندگان از امکانات خوبی برخوردار گردند. از طرف دیگر مانژ این مجموعه از استانداردهای بین المللی برخوردار است و در مسابقات رسمی مورد استفاده قرار میگیرد.

● کمپ تیم ملی فوتبال

ضلع غربی مجموعه ورزشی آزادی به کمپ تیمهای ملی اختصاص دارد که از سال 1379 محلی برای اعضای تیم ملی محسوب میشود. این کمپ دارای زمینهای فوتبال، سالن والیبال، سالن فوتسال، سالن بدنسازی، خوابگاهی با ظرفیت 30 نفر، سالن غذاخوری با ظرفیت 45 نفر، کلاس آموزشی بزرگ با ظرفیت 45 نفر، سالن آمفی تئاتر، اتاق پزشکی، ساختمان آکادمی فوتبال و… است.

● فدراسیون کونگ فو و هنرهای رزمی

در بخش بالایی استخر قهرمانی آزادی، ساختمان فدراسیون کونگ فو قرار گرفته است که دارای سالن تمرینی با متراژ 475 بوده و جهت تمرین ورزشکاران این رشته مورد استفاده قرار میگیرد. برای رفت و آمد به فدراسیون کونگ فو باید از درب غربی مجموعه ورزشی آزادی استفاده کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید