باغ خزندگان اصفهان مکانی متفاوت و صد البته جذاب است که در سال 1391 در شهر اصفهان و در پارک دیدنی ناژوان، در کنار چندیدن جاذبه دیگر همچون باغ پرندگان، باغ پروانه ها و آکواریوم اصفهان تاسیس شد. این مرکز که وسعتی حدودا هزار متر مربعی دارد فرصتی را فراهم کرده تا مردم و گردشگران بیشتر با خزندگان آشنا شوند و نقش مهم آن ها را در اکوسیستم طبیعت را به خوبی درک کنند.

بازدید از این مکان می‌تواند فرصت خوبی برای آشنایی هر چه بیشتر با خزندگان بومی ایران و سایر نقاط جهان فراهم آورد. حدود 40 ویاریوم (مکانی که برای نگهداری گیاهان و یا حیوانات به منظور دیدن یا تحقیق) کوچک و بزرگ در باغ خزندگان اصفهان وجود دارند که انواع مختلف خزندگان و مارها از سمی و نیمه سمی در آن نگهداری می‌شوند.

در این مکان خزندگان به صورت زنده و تاکسیدرمی شده قابل ملاحظه هستند که در ادامه متن به معرفی شماری از آنها خواهیم پرداخت. نکته ای که باید بدانید این است که خزندگان در دو بخش ایرانی و خارجی نگهدرای می‌شوند.

باغ خزندگان ناژوان اصفهان

مارهای باغ خزندگان اصفهان

مارهای ایرانی

از نمونه های مار های ایرانی می‌توان به افعی شاخ دار دم عنکبوتی که تنها در غرب ایران یافت می‌شود، افعی پلنگی که حدودا 1.5 متر طول دارد و معمولا از مارمولک ها تغذیه می‌کند، مار زنگی سیاه که یکی از انواع مختلف مار زنگی است که به خاطر پوست سیاه رنگش به این نام مشهور شده، مار کبرا که به نوعی خطرناک ترین مار ایرانی است و مار آتشی که پوستی به رنگ قرمز آجری و یا به ندرت سیاه رنگ دارد اشاره کرد. ناتریکس، قیطانی، سوجه و مار ارجنگی از دیگر مار های ایرانی موجود در باغ خزندگان اصفهان هستند.

مارهای خارجی

از جمله این مارها می‌توان به مار پیتون آفریقایی که بزرگترین مار قاره‌ی آفریقا است و طولش حتی تا شش متر می‌رسد، پیتون آلبینو هندی که یکی دیگر از گونه های مختلف مار پیتون است و معمولا در کنار آب زندگی می‌کند و بوآی کلمبیایی که همانند پیتون آفریقایی و پیتون هندی ماری غیر سمی است، اشاره داشت.

دیگر خزندگان

علاوه بر مارها خزندگان دیگری هم در این مکان زندگی می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به بزمجه بنگال، ایگوانا، تمساح آمازون و اژدهای کومودو اشاره داشت که تنها نمونه هایی از خزندگانی هستند که در باغ خزندگان ناژوان زندگی می‌کنند.

علاوه بر تمامی حیوانات ذکر شده، جاذبه‌ی دیگری هم در این باغ وجود دارد و آن اسکلت بزرگ ترین مار بوآ در ایران است که نظر بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند.

مارهای باغ خزندگان اصفهان

سخن نویسنده

در فصل تابستان قرار داریم که زمان مناسبی برای گردش و رفتن به مکان های تفریحی است، پیشنهاد می‌شود که برای داشتن یک روز کاملا متفاوت و آشنایی بیشتر با خزندگان بومی ایران حتما سری به باغ خزندگان ناژوان بزنید. پس از بازدید از این مکان نیز می‌توانید سری به آکواریوم اصفهان که در همسایگی این مکان قرار دارد و یا باغ پرندگان که در فاصله‌ی حدودا یک کیلومتری این مکان است بزنید و از تفریح در آن مراکز هم لذت ببرید.

آدرس باغ خزندگان ناژوان

برای رفتن به باغ خزندگان اصفهان می‌توانید از مسیر اتوبان حبیب اللهی، میدان سهروردی، بلوار الفت استفاده کنید.

ساعت کاری باغ خزندگان اصفهان

باغ خزندگان اصفهان همه روزه از ساعت 9 صبح تا 8 شب قابل دسترسی می‌باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید