باغ جانور شناسی یا باغ وحش پاریس ، باغ وحشی در منطقه‌ی ونسن در حومه‌ی شرقی پایتخت فرانسه است که در سال 1934 ساخته شد و از جاذبه های گردشگری مهم فرانسه به شمار می‌آید.

این باغ وحش 14.5 هکتاری که در منطقه دوازده شهر پاریس در محیطی سرسبز و زیبا واقع شده، قسمتی از مجموعه موزه تاریخ طبیعی فرانسه است و به عنوان مکملی برای باغ جانور شناسی قدیمی پاریس ساخته شد. اگرچه این باغ وحش بزرگترین باغ وحش کشور فرانسه نیست، اما به علت طراحی و محیط منحصر به فردش از بهترین باغ وحش های اروپا به شمار می‌رود.

باغ وحش پاریس در اواخر سال 2008 به علت کوچکی محیط زندگی جانوران و عدم وجود محیطی امن برای آنها بسته شد و در 7 نوامبر 2011، بازسازی آن با هدف افزودن به جاذبه های گردشگری پاریس با سرمایه‌ای نزدیک به 167 میلیون یورو آغاز شد که 27 ماه به طول انجامید.

باغ وحش جدید در 12 آپریل 2014 با اعمال تغییراتی گسترده بازگشایی شد و از آن زمان تا به حال از مهم ترین مراکز حفاظت و نگهداری از حیوانات در اروپا است. این باغ وحش همچنین مرکزی پژوهشی است که رفتار حیوانات در آن به طور گسترده‌ای مطالعه می‌شود و آموزش های بسیاری هم در مورد اهمیت حفظ و نگهداری از حیوانات و محیط زیستشان به بازدیدکنندگان داده می‌شود.

باغ جانور شناسی پاریس

حیوانات باغ وحش پاریس

در این باغ وحش بیش از 1000 جاندار از حدود 190 گونه مختلف جانوری از جمله 42 پستاندار، 21 خزنده، 15 گونه ماهی، 74 نوع پرنده، چند گونه‌ دوزیست و چند نوع جاندار بی‌مهره که همگی از نقاط مختلف سرتاسر جهان گردآوری شده‌اند، نگهداری می‌شوند.

در ابتدا و قبل از بازسازی، این باغ وحش حیواناتی مثل شیر و ببر و خرس داشت که در محیط هایی کوچک و نه چندان مناسب نگهداری می‌شدند؛ اما پس از بازسازی، در این باغ وحش 5 بخش بزرگ به نام های اروپا، ماداگاسکار، ساحل سودان، پاتاگونیا (آرژانتین و شیلی) و گویان ساخته شد که هرکدام بر اساس اکوسیستم و محیط زندگی بومی حیواناتی که در آن نگهداری می‌شوند، طراحی شدند.

در هر کدام از این اکوسیستم های بینظیر، حیوانات مشخصی نگهداری می‌شوند و بازدیدکنندگان می‌توانند در طول یک مسیر 4 کیلومتری از همه‌ی آن ها که مانند نقاط متفاوتی از کره‌ی زمین هستند دیدن کنند. در ادامه به حیوانات باغ وحش پاریس، به تفکیک بخش هایی که در آن نگهداری می‌شود، اشاره می‌کنیم:

ماداگاسکار:

این بخش یک جنگل استوایی به وسعت حدودا 10 هزار متر مربع است که در مجموع 30 گونه جانوری از جمله لمور ها، لاک پشت ها و پرندگان مختلف در آن زندگی می‌کنند.

پاتاگونیا (آرژانتین و شیلی)

محیط این بخش که 17 هزار متر مربع وسعت دارد کاملا مانند محیط رشته کوه های آند و مناطق آمریکای جنوبی طراحی شده و 7 گونه جانوری که عبارتند از شیر دریایی، پنگوئن، آهوریزه (نوعی آهوی کوچک بومی شیلی)، شیر کوهی، گواناکو (نوعی شتر) و ریا (گونه‌ای شتر مرغ)، در آن نگهداری می‌شوند.

باغ وحش در پاریس

ساحل-سودان

در این بخش ساوانایی که 42 هزار متر مربع بزرگی آن است 44 گونه جانوری نگه داری می‌شوند که از میان آن ها می‌توان به شیر، کرگدن، گورخر، بابون، کودو، تیز شاخ و شتر مرغ اشاره داشت.

اروپا

در این محیط 11 هزار متر مربعی که قسمت های باتلاقی و نواحی کوه های آلپ در آن شبیه سازی شده‌اند حیواناتی مثل سیاه گوش، ولورین (راسوی بزرگ)، سمور آبی و کرکس زندگی می‌کنند. در مجموع 28 گونه جانوری در این بخش جای گرفته اند.

گویان

در این قسمت که جنگلی استوایی به مساحت 12 هزار متر مربع است، مجموعا 67 گونه مختلف جانوری نگهداری می‌شوند. گاو دریایی، تایپر آمریکای جنوبی، جگوار، کیمن (نوعی تمساح کوچک) و میمون پشمالو برخی از گونه های موجود در این بخش هستند.


بیشتر بخوانید: شهربازی های فرانسه


دیگر قسمت های باغ وحش پاریس

از جاذبه های معروف این باغ وحش کوهی مصنوعی به ارتفاع 65 متر است که در بین سال های 1932 تا 1934 ساخته شد. این تکه سنگ که از مسافتی دور از باغ وحش نیز قابل مشاهده است به صخره بزرگ معروف است.

یک گلخانه 4000 متر مربعی نیز در این باغ وحش وجود دارد که دارای محیطی استوایی است و قسمتی از بخش های ماداگاسکار و گویان این باغ وحش در آن قرار گرفته است. گونه های مختلف پرندگان می‌توانند در این گلخانه که سقفی به ارتفاع 25 متر دارد، آزادانه پرواز کنند.

دیدنی های پاریس

قسمت های رفاهی نیز برای بازدید کنندگان این باغ وحش پاریس تعبیه شده که از میان آن ها می‌توان به دو رستوران، اتاق های استراحت، کتابخوانه و کتابفروشی و فروشگاه های مختلف اشاره کرد.

ساعت کار باغ وحش پاریس

همه روزه از ساعت 9:30 صبح تا غروب آقتاب

آدرس باغ وحش پاریس

فرانسه، بخش دوازدهم پاریس، خیابان دومنیل، باغ جانورشناسی پاریس

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید